Obsah [Zobrazit/Skrýt]
Vytisknout Wikistránku Vytisknout Wikistránku

Téma: Akutní peritonitisAkutní peritonitida

Charakteristika

Akutní peritonitida je zánět peritonea (pobřišnice). Jde o závažný stav spojený s ohrožením života. Může být lokalizovaná nebo difúzní.

Příčiny akutní peritonitidy

Daleko nejčastějšími příčinami akutních peritonitid jsou perforace gastrointestinálního traktu, počínaje distálním jícnem až po konečné oddíly. Perforace může být způsobena i iatrogenně (katetrizace, operace, peritoneální dialýza). Z hlediska příčin se peritonitida klasifikuje na

Příčiny často působí v kombinaci.

Příznaky a komplikace akutní peritonitidy

Vedoucím příznakem je intenzívní bolest, lokalizovaná anebo difúzní,  stupňující se zejména při uvolnění tlaku na břicho při pohmatovém vyšetření (Blumbergův příznak) a provázená reflexní obranným ztuhnutím břišního svalstva („prkenné břicho“). Reflexně se rovněž zpomaluje až zastavuje střevní peristaltika, může se rozvinout paralytický ileus.

Hlavními komplikacemi jsou hypovolémie a hypotenze, akutní prerenální oligurické selhání. Hrozí šok, tvorba peritoneálních abscesů, nebo sepse.

Zpracoval: Jaroslav Veselý, Ústav patologické fyziologie LF UP v Olomouci a Katedra fyziologie a patofyziologie LF OU v Ostravě.
Autor příspěvku: 0003 dne 22.8.2013 Chcete-li příspěvek editovat, musíte se přihlásit do systému.
Rubriky: 6.2. Krvácení do GIT, vředová choroba, GER, NSZ, GIT, 6.3. Ileus
title=title=

Nejnovější příspěvkyWebsite is Protected by Wordpress Protection from eDarpan.com.