Akutní peritonitida
Charakteristika
Akutní peritonitida je zánět peritonea (pobřišnice). Jde o závažný stav spojený s ohrožením života. Může být lokalizovaná nebo difúzní.
Příčiny akutní peritonitidy
Daleko nejčastějšími příčinami akutních peritonitid jsou perforace gastrointestinálního traktu, počínaje distálním jícnem až po konečné oddíly. Perforace může být způsobena i iatrogenně (katetrizace, operace, peritoneální dialýza). Z hlediska příčin se peritonitida klasifikuje na
- Infekční;
- Neinfekční.
Příčiny často působí v kombinaci.
- Bakteriální peritonitidy vznikají následkem vnějšího poranění nebo porušení integrity střeva.
- Neinfekční peritonitidy vznikají chemickým drážděním peritonea agresivními enzymy (po perforaci žaludku, střeva, nebo při akutní pakreatitidě), kyselinou chlorovodíkovou, žlučovými kyselinami (po perforaci žlučníku) apod.
- Odděleně se zmiňují tzv. sterilní peritonitidy, které provázejí autoimunitní onemocnění (lupus erytematosus), porfyrii, nebo vrozenou paroxysmální polyserositidu (familiální Středomořskou horečku).
Příznaky a komplikace akutní peritonitidy
Vedoucím příznakem je intenzívní bolest, lokalizovaná anebo difúzní, stupňující se zejména při uvolnění tlaku na břicho při pohmatovém vyšetření (Blumbergův příznak) a provázená reflexní obranným ztuhnutím břišního svalstva („prkenné břicho“). Reflexně se rovněž zpomaluje až zastavuje střevní peristaltika, může se rozvinout paralytický ileus.
Hlavními komplikacemi jsou hypovolémie a hypotenze, akutní prerenální oligurické selhání. Hrozí šok, tvorba peritoneálních abscesů, nebo sepse.
Zpracoval: Jaroslav Veselý, Ústav patologické fyziologie LF UP v Olomouci a Katedra fyziologie a patofyziologie LF OU v Ostravě.