Charakteristika
Žlučové kyseliny jsou po chemické stránce steroidní sloučeniny. V jaterních buňkách vznikají metabolismem cholesterolu. Vylučují se žlučí do střeva. Plní četné důležité funkce hlavně ve vztahu k trávení, vsřebávání a metabolismu lipidů. Podléhají enterohepatálnímu oběhu.
Primární a sekundární žlučové kyseliny
Primární žlučové kyseliny vznikají v hepatocytech z cholesterolu. Jejich představiteli jsou kyselina cholová a chenodeoxycholová. Vylučují se do žluči převážně konjugované s taurinem nebo glycinem. Ve žluči umožňují rozpustnost cholesterolu a fosfolipidů, s nimiž tvoří smíšené micely. V tenkém střevě mají nezastupitelný podíl na trávení a vstřebávání lipidů.
Sekundární žlučové kyseliny vznikají v tlustém střevě z primárních žlučových kyselin (dekonjugací, dehydroxylací) činností bakterií. Jejich zástupci jsou kyselina deoxycholová a lithocholová.
Enterohepatická cirkulace žlučových kyselin
Žlučové kyseliny se poté, co v tenkém střevě splnily své funkce, rebasorbují v ileu sekundárním aktivním transportem. Transport využívá gradient Na+ iontů. Je rovněž možná prostá difúze žlučových kyselin střevní sliznicí jejuna, ilea a tlustého střeva. Tímto způsobem se převážně transportují dekonjugované žlučové kyseliny.
Obr. 1. Metabolismus žlučových kyselin.
Poruchy metabolismu a funkcí žlučových kyselin
Poruchy sekrece žlučových kyselin
Sekrece žlučových kyselin z hepatocytů do střeva je může být výrazně narušena v následujících stavech provázených konjugovanou hyperbilirubinémií:
- Při defektu exkrece organických sloučnin s negativním nábojem na žlučovém pólu jaterních buněk (defekt transprotéru MDR3). Problémy trávení a vstřebávání tuků způsobené touto poruchou často provází steatorea. Dalšími následky jsou:
- Malabsorpce iontů kalcia (tvorba nerozpustných mýdel s mastnými kyselinami ve střevě);
- Malabsorpce vitamínů rozpustných v tucích, zejména vitamínu D;
- Kombinace malabsorpce kalcia a vitamínu D může vést k poruchám kostního metabolismu (osteomalacie).
- Při primární biliární cirhóze. Primární biliární cirhóza je nehnisavý autoimunitní zánět intrahepatických žlučových kanálků, který vede k jejich destrukci. Častým následkem je steatorea.
- Při obstrukci intrahepatických anebo extrahepatických žlučových cest, např. žlučovými kameny. Nemusí být provázena steatoreou.
Obr. 2. Poruchy sekrece žlučových kyselin. B, bilirubin; BDG, bilirubindiglukuronid; BMG, bilirubin monoglukuronid; FIC1 (ATP8B1), protein familiární intrahepatické cholestázy – ATP-dependentní aminofosfolipidová translokáza – familiární intrahepatická cholestáza 1; ABCB11 (BSEP), bile salt export protein; GST, glutathion-S-transferáza; MRP2 (MDR2), multidrug resistance-associated protein 2; MRP3 (MDR3), multidrug resistance-associated protein 3; PFIC2, progresivní familiární intrahepatická cholestáza 2; PFIC3, progresívní familiární intrahepatická cholestáza 3; UGT, uridindifosfátglukuronyltransferáza. Podrobné vysvětlení je podáno v kapitole Patofyziologie metabolismu bilirubinu.
Poruchy metabolismu žlučových kyselin v tenkém střevě
Při patologickém rozšíření bakterií z tračníku do tenkého střeva dochází k předčasné dekonjugaci primárních žlučových kyselin. To vede k poruše tvorby micel, trávení a vstřebávání tuků. Projevem je průjem a steatorea.
Poruchy reabsorpce žlučových kyselin v ileu
K výpadkům aktivní reabsorpce žlučových kyselin do krve může dojít při onemocněních ilea (např. záněty, Crohnova nemoc) anebo při resekci ilea. Primární konjugované žlučové kyseliny se potom vstřebávají jen omezeně a ve větším množství pokračují v pasáži do tračníku. Zde stimulují sekreci iontů Cl- a následně tekutin. Z kvantitativního hlediska se rozlišují dva stavy:
- Mírná porucha reabsorpce žlučových kyselin v ileu (mírné poškození ilea)
- Projeví se průjmem bez steatorey (průjem ze žlučových kyselin, „choloreická enteropatie“). Játra mají dostatečnou syntetickou rezervu, aby kompenzovala chybějící frakci žlučových kyselin, která prošla do tlustého střeva.
- Těžká porucha reabsorpce žlučových kyselin v ileu (těžké poškození ilea)
- Ztráty žlučových kyselin při těžké poruše reabsorpce překračují syntetické možnosti jater. Ve žluči je nedostatek žlučových kyselin pro zajištění rozpustnosti složek žluči, masivně vznikají žlučové kameny. V tenkém střevě je nedostatek žlučových kyselin pro trávení tuků. Porucha se projeví průjmem se současnou steatoreou (průjem z mastných kyselin). Průjem a steatorea se zmírní po snížení příjmu tuků.
Poruchy metabolismu žlučových kyselin v tlustém střevě
K poruše zpracování žlučových kyselin bakteriemi tlustého střeva může dojít při léčbě antibiotiky. Oslabená střevní mikroflóra nedokáže zpracovat byť mnormální množství primárních žlučových kyselin přicházející ilea a docházi k choloreickému průjmu. Může být i složkou závažnějšího průjmu hlavně podmíněného přerůstáním rezistentních patogenů.
Zpracoval: Jaroslav Veselý, Ústav patologické fyziologie LF UP