Úvod
Diabetes mellitus není jedinou nemocí. Je označením pro velkou skupinu onemocnění. Všechna tato onemocnění společně charakterizuje hyperglykémie, k níž dochází následkem poruch sekrece inzulínu, působení inzulínu anebo následkem kombinace obou těchto příčin. Rozhodovací mezí pro diagnózu diabetu je hodnota plazmatické glukózy nalačno rovna nebo větší než 7,0 mmol/l (FPG, fasting plasma glucose, ≥ 7 mmol/l). Níže uvedená klasifikace se opírá o zprávu expertní komise.
Základní klasifikační schéma diabetu
I. Diabetes 1. typu.
II. Diabetes 2. typu.
III. Jiné specifické typy diabetu
IV. Gestační diabetes (GDM)
Patienti s kteroukoliv z forem diabetu mohou v určité fázi svého onemocnění nezbytně potřebovat léčbu inzulínem. Tato skutečnost neopravňuje klasifikovat daný případ jako inzulín-dependentní, nebo inzulín-independentní diabetes. Tím je dostatečně zdůvodněno expertní doporučení přestat s používáním termínů inzulín-dependentní a inzulin-independentní diabetes v klinické praxi.
I. Diabetes 1. typu
Diabetes 1. typu je provázen destrukcí ß-buněk a obvykle úplnou ztrátou sekrece inzulínu. Klasifikuje se do dvou skupin:
- I.1 Diabetes z imunologických příčin
- Diabetes 1. typu z imunologických příčin (autoimunitní diabetes 1. typu). Při diabetu 1. typu primárně dochází k poškození a zániku β-buněk pankreatu. Osob postižených diabetem 1. typu je mnohem méně než těch, které trpí diabetem 2. typu. Za destrukci β-buněk je zpravidla odpovědný agresivní autoimunitní proces. Identifikuje se na základě zjištění přítomnosti autoprotilátek. Protilátky zjišťované v plazmě nemocných jsou zaměřeny proti inzulínu (IAA), proti cytoplazmě ß-buněk pankreatu (ICA), proti dekarboxyláze kyseliny glutamové (anti-GAD65) anebo proti izoformám tyrosinfosfatázy (ostrůvkový antigen, islet antigen IA-2A, IA-2ßA).
-
- Patři sem i latentní autoimunitní diabetes dospělých (LADA), který u nemocných bývá často zpočátku klasifikován jako diabetes 2. typu. Až u 80 % trpících LADA však jsou přítomny přítomny protilátky proti dekarboxyláze kyseliny glutamové, GAD65. Proto se i tato forma diabetu dospělých klasifikuje jako diabetes 1. typu.
- I.2 Idipatický diabetes
- O idiopatickém diabetu 1. typu se hovoří, když se imunitní povahu destruktivního procesu nepodaří prokázat. Na rozdíl od autoimunitního má idiopatický diabetes silnou dědičnou složku. Obvykle jde o jedince afrického nebo azijského původu.
II. Diabetes 2. typu
Formy diabetu 2. typu mohou kolísat od převažující inzulínové rezistence s relativním nedostatkem inzulínu až po formy s převážně sekrečním defektem a současně inzulínovou rezistencí. Jsou popsány v kapitole Diabetes mellitus.
III. Jiné specifické formy diabetu
Jde o rozsáhlou skupinu různých forem diabetu:
- III.1. Genetické defekty ß-buněk
- III.2. Genetické defekty signalizační kaskády inzulínu ve tkáních
- III.3 Onemocnění exokrinního pankreatu
- III.4 Endokrinopatie
- III.5 Toxický diabetes způsobený léky anebo vyvolaný chemicky
- III.6 Diabetes způsobený infekcemi
- III.7 Vzácné formy imunitního diabetu
- III.8 Další vzácné formy diabetu
III.1 Genetické defekty ß-buněk
III.1.1 MODY (maturity-onset diabetes of the young)
V onemocněních MODY jde o dědičné defekty, které se dědí autosomálně dominantně. Obvykle začínají před 25. rokem věku. Odtud se odvozuje jejich název. V popředí symptomů této skupiny je porucha sekrece inzulínu, aniž bývá postižena citlivost na inzulín v periferních tkáních. Byly identifikovány 3 genetické defekty způsobující MODY, ale kromě nich zřejmě existují další, které se mohou klinicky manifestovat velice podobně, ale jejich genetický podklad se dosud nepodařilo objasnit.
- MODY 1
- Defekt nukleárního faktoru hepatocytů HNF-4 (gen na chromosomu 20). Faktor HNF-4 je nezbytný pro správnou expresi HNF-1
- MODY 2
- Vrozený defekt glukokinázy (gen na chromosomu 7). Glukokináza v ß-buňkách pankreatu je klíčovým senzorem plazmatické koncentrace glukózy. Katalyzuje přeměnu glukózy na glukóza-6-fosfát, jehož metabolity stimulují sekreci inzulínu. Pokud tato přeměna vázne, buňky pro svou stimulaci potřebují vyšší koncentraci glukózy. Odtud hyperglykémie a diabetes.
- MODY 3
- Mezi formami MODY je nejčastější. Jde o defekt transkripčního faktoru nazývaného HNF-1 (hepatocyte nuclear factor, gen na chromosomu 12).
III.1.2 Defekty mitochondriální DNA
- Nejznámější formou takto vyvolaného diabetu je mutace genu pro tRNA leucinu (bodová mutace v pozici 3243 spočívající v záměně A za G). Byla prokázána u nemocných trpících diabetem a hluchotou.
- Tatáž mutace však byla prokázána i u syndromu označovaného MELAS (mitochondrial myopathy, encephalopathy, lactic acidosis, and stroke-like syndrome), jehož fetotypovou součástí diabetes není.
III.1.3 Defekty molekuly inzulínu
- Genetická neschopnost přeměnit proinzulín na inzulín
- Způsobuje mírnou poruch glukózové tolerance. Podařilo se identifikovat pouze u několika rodin. Dědí se autosomálně dominantně.
- Syntéza mutovaného inzulínu
- Mutovaný inzulín má sníženou afinitu ke svému receptoru, jímž jsou vybaveny tkáně. Způsobuje mírnou poruch glukózové tolerance. Podařilo se identifikovat pouze u několika rodin. Dědí se autosomálně dominantně.
III.2. Genetické defekty signalizační kaskády inzulínu ve tkáních: Mutace inzulínového receptoru
Podle typu a lokalizace v genu a struktuře inzulínového receptoru mohou tyto mutace způsobovat celé spektrum poruch metabolismu glukózy – od hyperinzulinémie a mírné hyperglykémie až po těžký diabetes. Dalšími symptomy, přítomnými u některých postižených, jsou acanthosis nigricans, a pokud jde o ženy, pak virilizace a syndrom cystických ovarií.
Mutace v inzulínovém receptoru jsou odpovědné za vzácné pediatrické syndromy vyznačující se mimořádnou inzulínovou rezistencí
- Leprechaunismus.
- Rabson-Mendenhallův syndrom.
- Lipoatrofický diabetes.
- Jiné
Blízký těmto poruchám je stav, kdy jsou přítomny protilátky proti inzulínu. Řadí se však do jiné skupiny (viz níže).
III.3 Onemocnění exokrinního pankreatu
- Pankreatitida.
- Traumatická destrukce/pankreatektomie.
- Cystická fibróza.
- Hemochromatóza.
- Fibrocalkulózní pankreatopatie.
- Karcinom pankreatu; v tomto případě stojí za pozornost, že vývoj diabetu dlouho předchází přímou destrukci pankreatu nádorem.
III. 4 Endokrinopatie
Vysoké koncentrace hormonů působících proti inzulínu jsou rizikovými faktory vzniku diabetu. Zvyšují se při Cushingově nemoci (glukokortikoidy), akromegalii (růstový hormon), feochormocytomu (katecholaminy) anebo při adenomu produkujícím glukagon. Hypereglykémii a diabetes také může vyvolat hypokalémie při nadprodukci mineralokortikoidů (adenom nadledvinek) anebo somatostatinu (adenom CNS). I v těchto případech může ke vzniku diabetu přispět už předtím narušená funkce ß-buněk. Hyperglykémie po odstranění provokující příčiny (operativním odstranění tumoru) obvykle odezní.
III.5 Toxický diabetes způsobený léky anebo vyvolaný chemicky
- Glukokortikoidy;
- Tyroidní hormony;
- Thiazidy;
- ß-Adrenergní agonisté;
- Kyselina nikotinová;
- Interferon;
- Diazoxid;
- Antiepileptikum phenytoin;
- Antiparazitikum pentamidin;
- Jiné.
III.6 Diabetes způsobený infekcemi
- Kongenitální zarděnky (rubeola);
- Příušnice;
- Infekce cytomegaloviry;
- Coxsackievirus B;
- Adenovirus;
- Jiné.
III.7 Vzácné formy imunitního diabetu
- Přítomnost protilátek proti inzulínovému receptoru
- Výskyt takových protilátek je součástí některých autoimunitních onemocnění. Protilátky mohou blokovat inzulínový receptor, a tak bránit vazbě inzulínu. Následkem je inzulínová rezistence různě těžkého stupně, hyperglykémie a diabetes provázený projevy acanthosis nigricans. Některé formy těchto protilátek však mají vnitřní aktivitu (podobně jako protilátky proti receptoru TSH u tyreotoxikózy – Gravesovy choroby), a tak paradoxně mohou nadměrně stimulovat inzulínový receptor a způsobovat hypoglykémii.
- Stiff-man syndrom
- Tento syndrom charakterizuje ztuhlost axiálního svalstva s bolestivými spasmy. Přibližně třetina pacientů zároveň trpí diabetem. Jde o autoimunitní onemocnění CNS. Pacienti mají vysoké titry autoprotilátek, mezi nimi protilátky proti dekarboxyláze kyseliny glutamové (GAD).
III.8 Další vzácné formy diabetu
- Downův syndrom.
- Klinefelterův syndrom.
- Turnerův syndrom.
- Wolframův syndrom.
- Friedreichova ataxie.
- Huntington’ova chorea.
- Laurence-Moon-Biedlův syndrom.
- Myotonická dystrofie.
- Porfyrie.
- Prader-Williho syndrom.
- Jiné.
IV. Gestační diabetes mellitus
Diabetes mellitus těhotných (gestační diabetes mellitus, GDM) zahrnuje jakoukoliv formu poruchy tolerance glukózy, která se poprvé projevila – nebo byla poprve diagnostikována – v průběhu těhotenství.
U většiny těchto případů se po porodu glukózová tolerance vrátí zpátky do normálních podmínek, a žena bude zdravá. Kontroly se provádějí nejdříve po skončení šestinedělí. U malé části budou potíže přetrvávat a žena bude zařazena do jedné ze tří skupin – pacientka s poruchou glukózy nalačno/poruchou glukózové tolerance, s diabetem 1. typu, nebo s diabetem 2. typu.
Gestační diabetes je blíže popsán v kapitole Diabetes mellitus.
Literatura a zdroje k dalšímu studiu
http://care.diabetesjournals.org/content/vol25/issue90001/images/large/dc01t2040002.jpeg.
Zpracoval: Jaroslav Veselý, Ústav patologické fyziologie LF UP v Olomouci.